14 otázek při přípravách expedice a 3 věci, které vždycky zapomenete

“Zapomínání je nezbytné pro obnovu života; bez něj by se všechno zhroutilo do jednoho nekonečného a nezvladatelného chaosu.” – Jorge Luis Borges

Možná to tak docela neplatí při přípravě na expedice …

Ve chvíli, kdy se rozhodnete vyrazit na expedici a začne vám bušit srdce vzrušením, nastává chvíle pro mnoho rozhodování. Nejprve byste si měli rozmyslet odpovědi na tyto otázky:

  1. Mám expediční auto?

Jestli máte expediční auto, je to skvělé. Určitě už jste řadu věcí vyzkoušeli. Nicméně je rozdíl mezi slunečným dnem, který strávíte s kamarády v terénu v Čechách a mezi několikadenní expedicí v cizině, kde jste odkázáni sami na sebe v horách a bez snadné možnosti přivolat kamarády nebo asistenční službu nebo mechanika. Počasí bývá v horách nevyzpytatelné.

  1. Mám svoje expediční auto ještě vylepšovat?

Každé auto se dá vylepšovat a vylepšovat. Začněte jezdit svým autem a nečekejte, až bude dokonalé. Je lepší začít s tím, co máte a teprve postupně auto vylepšovat. Také uvidíte, že si na expedicích ověříte, co je opravdu potřeba, uvidíte, jak to funguje v praxi a můžete sdílet zkušenosti s ostatními. Expediční auto si člověk pořizuje proto, aby jezdil na expedice a nikoli proto, aby utratil všechny peníze za vylepšování auta, a nakonec zůstal doma, protože mu nezbylo na cestu.

  1. Je moje expediční auto ve stavu, který mi technicky zaručí návrat?

Perfektní technický stav auta je alfa a omega cestování v terénu. Před expedicí by mělo auto projít kompletním servisem (výměny olejů, filtry, rozvody dle servisního plánu, vše, co je potřeba) a měly by se zkontrolovat všechny klíčové komponenty.

  1. Není lepší půjčit si auto?

Někdy ano. Pokud nemáte svoje auto a nechcete si ho pořizovat kvůli jedné dovolené za rok, tak je určitě lepší půjčit si expediční auto včetně výbavy (stan, lednička, …). Zrovna tak je docela dobrý nápad vyzkoušet si v půjčeném autě expedici předtím, než se rozhodnete pro nákup vlastního auta. Můžete si vyzkoušet, jak se vám cestování líbí a budete vědět, na co se při koupi vlastního auta zaměřit.

  1. Co si půjčit auto na místě?

Auto se dá půjčit i na místě. Má to smysl, pokud je cíl expedice hodně daleko. Ale vždycky je na místě velká opatrnost a kontrola technického stavu a pojistných podmínek. Ideální je mít důvěryhodný zdroj, od kterého si auto půjčíte.

  1. Troufnu si odřídit celou expedici?

Nemáte-li dost zkušeností s jízdou v terénu, je dobré se před výpravou zlepšit v jízdních dovednostech. Například absolvovat kurz jízdy v terénu, kde si vyzkoušíte modelové situace a naučíte se základy vyprošťování. Je dobré, pokud je v autě i další řidič a můžete se střídat.

  1. S kým chci a mohu jet na expedici?

Na expedice jezděte s lidmi, se kterými jste nejen kamarádi, ale naprosto jim důvěřujete, můžete se na ně spolehnout a dokážete s nimi komunikovat i ve složitých situacích. Představte si, že trčíte po kolena v bahně, máte hlad, špatně jste spali a prší už pátý den – jednou to budou skvělé historky a všichni se tomu budou smát, ale v tuhle chvíli potřebujete parťáky, se kterými auto dostanete z bahna, uděláte si něco k jídlu a konečně se pořádně vyspíte.

„Nejdůležitější věcí v životě je mít někoho, s kým se můžete smát.“ (George R. R. Martin)

  1. Kolik nás pojede?

Na expedice je lepší jezdit minimálně dvěma auty. Ještě lepší je jet ve třech autech. Dvě auta potřebujete kvůli vyprošťování. Tři auta jsou prostě pojistka.

  1. Máme s sebou zdravý rozum?

Bez zdravého rozumu nikam nevyrážejte. Vždycky platí – je nutné se dívat, pak přemýšlet a teprve potom jet. Taky je důležité umět komunikovat v posádce, nechat si ukázat cestu nebo se nestydět vylézt z auta a podívat se na místě, jestli projedeme, jestli tam nečeká kámen, co něco utrhne nebo prorazí, …

  1. Co všechno potřebuji do auta?

Na našich kurzech jízdy v terénu také ukazujeme, jak může vypadat výbava expedičního auta. Důležitá je organizace věcí do boxů, abyste dokázali rychle najít to, co potřebujete. V autě by nemělo chybět základní nářadí, základní technické vybavení, samozřejmě věci na vyprošťování, nádobí a věci na vaření, stan a věci na spaní, tábornické vybavení. Toto téma je na samostatný článek a v budoucnu se k němu vrátíme.

  1. Jaké pneumatiky potřebujeme?

Potřebujete kvalitní pneumatiky s hrubým vzorkem (pro hory typu Karpat), obyčejnou lopatu a nájezdy (vafle). S tímhle vybavením se dá dojet hrozně daleko.

  1. Co si vezmeme na sebe?

Vezměte si kvalitní outdoorové oblečení. Topení v autě neznamená, že je venku taky teplo. Kvalitní kožené boty, tenisky, hodně ponožek a prádla, nepromokavou bundu, dobrou fleecovou mikinu nebo svetr a další oblečení podle toho, kdy a kam se chystáte.

  1. Co si vezmeme s sebou?

Dobrý stan, matraci a spacák. Venku nemusí být taková zima, ale pokud jste unavení, bude vám trvat déle se zahřát. Proto je lepší mít spacák do nižších teplot. Nepodceňujte tábornické vybavení (sirky, zapalovač, vařič, zástěnu na vařič, nádobí, nůž a příbory, rozkládací židličku nebo křesílko, piknikovou deku, dobrou baterku nebo čelovku nebo nejlépe obojí). Nezapomeňte na nabíječky na mobil. A samozřejmě trvanlivé potraviny.

  1. Průvodce

Potřebujete mít představu kam jet. To, co je v mapách je jedna věc, a to co je na místě, je ta další. Váš život bude o mnoho jednodušší, pokud pojedete po cestách, o kterých se ví, že ještě existují a jsou relativně sjízdné… Zkušený průvodce navíc zná i místní zvyky a kulturu, domluví se a v neposlední řadě mnoho situací už řešil v minulosti.

 

Tři věci, co vždycky někdo zapomene – s nadsázkou je uvádíme zvlášť, aby nezapadly:

  1. Léky – to, co běžně užíváte, případně léky, které se mohou hodit (bolest hlavy, alergie, nevolnost, …).
  2. Spacák – nejméně 2x zkontrolovat, že je na místě. A že je to pořádný spacák!
  3. Doklady a peníze – peníze se dají zařídit, ale doklady (pas, občanka, kartička k pojištění, cestovní pojištění, řidičák, platební karty, techničák, pojistka k autu) jsou problém. Pro případ ztráty dokladů po cestě je dobré mít nějaké úložiště na cloudu, kde máte kopie dokladů a je dostupné online odkudkoli, kde je internet.

„Skutečným dobrodružstvím je objevovat nové cesty, ne hledat bezpečné místo, kde se schovat.“ (John A. Shedd)

Alex a Simona